
The EM14R1D-M20-R008N optical encoder from Bourns is a dual-channel device with a built-in switch. It features a radial package and is available in a RoHS compliant package-6 configuration. The encoder operates within a temperature range of -40°C to 70°C and is suitable for use with a 5V supply voltage. It is available in a packaging configuration of rail/Tube with 25 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns EM14R1D-M20-R008N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Package/Case | Radial |
| Detent | Yes |
| Encoder Type | Optical |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Orientation | Right Angle |
| Output Type | Quadrature, Incremental |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EM14 |
| Termination | PC Pin |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns EM14R1D-M20-R008N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
