
The ENA1J-B28-L00064L is a 2-channel optical encoder with an axial package and a nominal supply voltage of 5V. It operates within a temperature range of -40°C to 75°C and is available in a through hole mount configuration. This encoder is RoHS compliant and does not meet the requirements for Reach SVHC compliance.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns ENA1J-B28-L00064L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Package/Case | Axial |
| Detent | No |
| Encoder Type | Optical |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB, Brackets |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Quadrature, Incremental |
| Packaging | Tray |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EN |
| Termination | PC Pin |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns ENA1J-B28-L00064L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
