Broadcom HSSR-7112-200 technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Input Current | 20mA |
| Input Type | DC |
| Lead Free | Exempt |
| Max Input Current | 20mA |
| Max Input Voltage | 1.7V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 800mA |
| Max Output Voltage | 90V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Current per Channel | 1.6A |
| Output Voltage | 90V |