
This grey ABS plastic enclosure is designed for wall mounting and features a flammability rating of UL94 5VB. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -40°C. The enclosure is lead free and meets NEMA approvals. It is rated for IP65 and IP66 environments and has a weight of 14lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the BUD Industries NBA-10156 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | NEMA |
| Color | Grey |
| Depth | 23.61inch |
| Flammability Rating | UL94 5VB |
| Height | 9.056inch |
| Housing Color | Grey |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 22.785inch |
| Material | ABS, Plastic, Polycarbonate |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Wall |
| Package Quantity | 1 |
| Ratings | IP65, IP66 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | NBA |
| Thickness | 0.14inch |
| Weight | 14lb |
| Width | 15.733inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for BUD Industries NBA-10156 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
