
This grey wall mount enclosure is made from PBT, PC, polycarbonate, polybutylene, plastic, and ABS materials. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 40°C. The enclosure is rated for IP65 and IP66 and is lead-free. It is 19.17inch in length, 14.64inch in width, and 7.851inch in height, with a thickness of 0.126inch and a weight of 3.5lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the BUD Industries NBB-15253 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | NEMA |
| Color | Grey |
| Depth | 19.17inch |
| Flammability Rating | UL94 5VA |
| Height | 7.851inch |
| Housing Color | Grey |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 19.17inch |
| Material | PBT, PC, Polycarbonate, Polybutylene, Plastic, ABS |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 40°C |
| Mount | Wall |
| Package Quantity | 1 |
| Ratings | IP65, IP66 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | NBB |
| Thickness | 0.126inch |
| Weight | 3.5lb |
| Width | 14.64inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for BUD Industries NBB-15253 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
