
This general purpose enclosure is made from ABS, PC, and plastic materials, with a grey color and a flammability rating of UL94 5VB. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -40°C. The enclosure is rated for IP65 and IP66 and is lead free. It measures 13.423inch in length, 11.052inch in width, and 5.111inch in height, with a thickness of 0.128inch and a weight of 3.4lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the BUD Industries NBD-10449 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, IEC, NEMA |
| Body Color | Grey |
| Color | Grey |
| Depth | 3.92inch |
| Flammability Rating | UL94 5VB |
| Height | 5.111inch |
| Housing Color | Grey |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 13.423inch |
| Material | ABS, PC, Plastic |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Desktop |
| Package Quantity | 1 |
| Ratings | IP65, IP66 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | NBD |
| Thickness | 0.128inch |
| Weight | 3.4lb |
| Width | 11.052inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for BUD Industries NBD-10449 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
