
This Grey ABS/PC wall mount enclosure has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is made of ABS, PC, plastic, and polycarbonate materials and is compliant with UL, IEC, and NEMA approvals. The enclosure has a flammability rating of UL94 5VB and is rated for IP65 and IP66 environments. It is lead-free and has a weight of 2lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the BUD Industries NBD-10462 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, IEC, NEMA |
| Body Color | Grey |
| Color | Grey, Clear |
| Depth | 3.85inch |
| Flammability Rating | UL94 5VB |
| Height | 5.031inch |
| Housing Color | Grey |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11.024inch |
| Material | ABS, PC, Plastic, Polycarbonate |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Wall |
| Package Quantity | 1 |
| Ratings | IP65, IP66 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | NBD |
| Thickness | 0.11inch |
| Weight | 2lb |
| Width | 7.485inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for BUD Industries NBD-10462 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
