
This grey plastic wall mount enclosure is made from polycarbonate and PC materials. It has a maximum operating temperature of 120°C and a minimum operating temperature of -40°C. The enclosure is rated for IP65 and IP66 and is lead free. It is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the BUD Industries PN-1334-C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Body Color | Grey |
| Color | Grey, Clear |
| Depth | 2.95inch |
| Flammability Rating | UL94 HB |
| Housing Color | Grey |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.874inch |
| Material | Plastic, Polycarbonate, PC |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Wall |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP65, IP66 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | PN |
| Weight | 0.9lb |
| Width | 4.724inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for BUD Industries PN-1334-C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.