
POWER OUTLET, 11WAY, 19IN, GREY - More Details
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the BUD Industries POS-11-S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 11 |
| Approvals | UL |
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | 125 |
| Color | Black |
| Connector Type A | Power |
| Connector Type B | Power |
| Cord Length | 6foot |
| Current Rating | 15A |
| Housing Color | Grey |
| Length | 72inch |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall, Rack |
| Output Current | 15A |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Weight | 4.75lb |
| Width | 50.8mm |
| Wire/Cable Gauge | 14AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for BUD Industries POS-11-S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
