The AMT103-D0250-I4760-S is a rotary incremental encoder from CUI Devices. It features a maximum operating speed of 15000 revolutions per minute and an operating temperature range of -40 to 100°C. This encoder is designed to operate within a supply voltage range of 3.6 to 5.5VDC and provides a digital square wave encoder signal. The encoder is programmable and has a sleeve diameter of 4.76 inches. It is available in a right-angle body orientation with a standard base mounting and cable terminals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT103-D0250-I4760-S technical specifications.
| Encoder Signal | Digital Square Wave |
| Maximum Operating Speed | 15000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Supply Voltage | 3.6VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 4.76mm |