The AMT103-D0400-N6350-S is a rotary incremental encoder with a maximum operating speed of 7500 revolutions per minute. It features a digital square wave encoder signal and is programmable. The device operates over a temperature range of -40 to 100°C and can be supplied with a voltage between 3.6 and 5.5VDC. The encoder has a sleeve diameter of 6.35mm and a right-angle body orientation, with cable terminals for connection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT103-D0400-N6350-S technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 7500r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Supply Voltage | 3.6VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 6.35mm |