The AMT103-D1000-N4760-S is a rotary capacitive encoder with indexed output and incremental encoder reading. It features a digital square wave encoder signal and can operate at speeds up to 7500 revolutions per minute. The encoder is designed to operate within a temperature range of -40 to 100°C and can be powered with a supply voltage between 3.6 and 5.5VDC. The device is programmable and has a right-angle body orientation with a cable terminal type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT103-D1000-N4760-S technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 7500r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Supply Voltage | 3.6VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 4.76mm |