The AMT303-0096-6350-06-CW-D is a rotary incremental encoder with a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute. It features a digital square wave encoder signal and an indexed index output. The device operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius and accepts a supply voltage between 4.5 and 5.5 volts DC. The encoder is programmable and has a straight body orientation with a 6.35mm sleeve diameter.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303-0096-6350-06-CW-D technical specifications.
| Type | Modular Encoder |
| Motion | Rotary |
| Index Output | Indexed |
| Encoder Reading | Incremental |
| Encoder Signal | Digital Square Wave |
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 6.35mm |