The AMT303-0096-6350-06-E is a capacitive incremental rotary encoder from CUI Devices. It is designed for use in applications with a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute and can operate within a temperature range of -40 to 125°C. The encoder is programmable and can be supplied with a voltage between 4.5 and 5.5VDC. It features a sleeve diameter of 6.35mm and a straight body orientation, with terminals of connector type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303-0096-6350-06-E technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 6.35mm |