The AMT303-0192-3175-02-CW-C is a modular rotary incremental encoder with a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute. It features a digital square wave encoder signal and an indexed index output. The encoder is programmable and operates within a temperature range of -40 to 125°C. The typical operating supply voltage is 5VDC, with a minimum operating supply voltage of 4.5VDC and a maximum of 5.5VDC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303-0192-3175-02-CW-C technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 3.175mm |