The AMT303-0250-3175-06-C is a rotary incremental encoder with a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute. It features a digital square wave encoder signal and an indexed index output. This encoder is designed to operate within a temperature range of -40 to 125°C and can be powered by a supply voltage between 4.5 and 5.5VDC. The encoder has a programmable feature and a terminal type of connector. It is available in a straight body orientation with a sleeve diameter of 3.175mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303-0250-3175-06-C technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 3.175mm |