The AMT303-0250-4760-20-E is an absolute and incremental rotary capacitive encoder from CUI Devices. It features a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute and an operating temperature range of -40 to 125°C. This encoder is programmable and has a typical operating supply voltage of 5VDC. The AMT303-0250-4760-20-E has a sleeve diameter of 4.76 and a straight body orientation, with a terminal type of connector.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303-0250-4760-20-E technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 4.76mm |