The AMT303-0800-4760-12-CW is a rotary capacitive incremental encoder with a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute. It features a straight body orientation and a sleeve diameter of 4.76mm. The encoder provides a digital square wave signal and is programmable. It operates within a temperature range of -40 to 125°C and can be supplied with a voltage between 4.5 and 5.5VDC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303-0800-4760-12-CW technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 4.76mm |