The AMT303-1000-6350-12-E is a modular rotary encoder with incremental output and digital square wave signal. It operates at speeds up to 8000 revolutions per minute and is programmable. The encoder has a sleeve diameter of 6.35mm and a straight body orientation. It can be supplied with a voltage between 4.5 and 5.5 volts DC, with a typical operating voltage of 5 volts DC. The AMT303-1000-6350-12-E is suitable for use in temperatures ranging from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303-1000-6350-12-E technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 6.35mm |