The AMT303-1000-6350-20-E is a rotary incremental encoder with a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute. It features a digital square wave encoder signal and is programmable. The encoder has a sleeve diameter of 6.35mm and a straight body orientation. It operates over a temperature range of -40 to 125°C and can be powered with a supply voltage between 4.5 and 5.5VDC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303-1000-6350-20-E technical specifications.
| Type | Modular Encoder |
| Motion | Rotary |
| Index Output | Indexed |
| Encoder Reading | Incremental |
| Encoder Signal | Digital Square Wave |
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 6.35mm |