The AMT303LD-0250-3175-06-C is a rotary capacitive incremental encoder with a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute. It has a minimum operating temperature range of -40°C and a maximum operating temperature range of 125°C. The encoder is programmable and has a typical operating supply voltage of 5VDC, with a minimum operating supply voltage of 4.5VDC and a maximum operating supply voltage of 5.5VDC. The encoder is available in a straight body orientation with a sleeve diameter of 3.175mm and a terminal type of connector.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303LD-0250-3175-06-C technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 3.175mm |