The AMT303LD-0250-4760-06-D is a rotary capacitive incremental encoder from CUI Devices. It features a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute and an operating temperature range of -40 to 125°C. This encoder is designed to operate within a supply voltage range of 4.5 to 5.5VDC. The device is programmable and provides an indexed digital square wave output signal. It has a sleeve diameter of 4.76 inches and a straight body orientation with a connector terminal type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303LD-0250-4760-06-D technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 4.76mm |