The AMT303LD-0500-3175-06-CW-C is a rotary capacitive incremental encoder with a maximum operating speed of 8000 revolutions per minute. It features a straight body orientation and a sleeve diameter of 3.175mm. The encoder provides a digital square wave signal and is programmable. It operates over a temperature range of -40 to 125°C and a supply voltage range of 4.5 to 5.5VDC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI Devices AMT303LD-0500-3175-06-CW-C technical specifications.
| Maximum Operating Speed | 8000r/min |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5VDC |
| Programmability | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5VDC |
| Sleeve Diameter | 3.175mm |