
This is a general purpose audio transformer with a maximum isolation voltage of 70V and a seated height of 77.72mm. It is designed for chassis mount applications and has a height of 3.06inch. The transformer has an impedance of 16R and is available in bulk packaging. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 119Y60 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 3.06inch |
| Height - Seated (Max) | 77.72mm |
| Impedance | 16R |
| Isolation Voltage | 70V |
| Length | 82.55mm |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 119 |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 3.3lb |
| Width | 63.5mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 119Y60 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.