
Audio Transformer 1:2.97/1:5.94 500Vrms 373Ohm/355Ohm Prim. DCR 1.63KOhm/2.25KOhm Sec. DCR 7 Terminal Wire Lead Flange Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 124E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current | 80mA |
| Current Rating | 80mA |
| DC Resistance (DCR) | 355R |
| Height | 2.37inch |
| Height - Seated (Max) | 60.2mm |
| Inductance | 32H |
| Insertion Loss | 1dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 73.15mm |
| Max DC Current | 80mA |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Impedance | 15kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Impedance | 135kR |
| Series | 124 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Wire Leads |
| Turns Ratio | 1:2.97 |
| Width | 44.2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 124E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
