
This is a general purpose transformer with an inductance of 14.94H and a primary impedance of 25kR. It is designed for chassis mount applications and has a secondary impedance of 15R. The transformer is lead free and RoHS compliant, and is packaged in bulk quantities. It has a weight of 0.19lb and dimensions of 31.75mm in width, 52.32mm in length, and 30.23mm in height when seated. The transformer is unshielded and has wire leads for termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 125A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current | 25mA |
| Height | 1.19inch |
| Height - Seated (Max) | 30.23mm |
| Inductance | 14.94H |
| Insertion Loss | 1dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 52.32mm |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Impedance | 25kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Impedance | 15R |
| Series | 125 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Wire Leads |
| Transformer Type | GENERAL PURPOSE |
| Weight | 0.19lb |
| Width | 31.75mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 125A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.