
The 125ASE general purpose audio transformer from Hammond features a height of 1.69inch and a length of 71.37mm. It is designed for chassis mount applications and has a maximum DC current rating of 25mA. The transformer has a primary impedance of 10kR and a secondary impedance of 32R, with a maximum isolation voltage of 1.5kV. It is lead free and RoHS compliant, packaged in bulk with a single unit per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 125ASE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current | 25mA |
| DC Resistance (DCR) | 241.7R |
| Height | 1.69inch |
| Height - Seated (Max) | 42.93mm |
| Insertion Loss | 1dB |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 71.37mm |
| Max DC Current | 25mA |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Impedance | 10kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Impedance | 32R |
| Series | 125SE |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Wire Leads |
| Transformer Type | GENERAL PURPOSE |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 34.29mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 125ASE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.