
The 1426M general purpose metal enclosure from Hammond is a bulk-packaged, panel-mount enclosure with a steel and metal body and a grey, white, beige, and black color scheme. It measures 102mm in height, 203mm in length, and 8inch in width, and weighs 2.3lb. The enclosure is rated for IP32 and is compliant with RoHS regulations. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1426M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Color | White |
| Body Material | Steel, Aluminium |
| Package/Case | Metal |
| Color | Grey, White, Beige, Black |
| Height | 102mm |
| Housing Color | Grey |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 203mm |
| Material | Steel, Metal |
| Mount | Panel |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP32 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1426 |
| Weight | 2.3lb |
| Width | 8inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1426M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
