
This aluminum enclosure is made from natural aluminum with a beige color. It measures 4 inches in width, 8 inches in length, and 1mm in height. The enclosure is lead-free and compliant with RoHS regulations. It is available in bulk packaging with a quantity of one per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1434-10 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Natural, Beige |
| Height | 1mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 194mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Mount | External |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1434 |
| Size | 4inch |
| Thickness | 0.04inch |
| Weight | 4.585615oz |
| Width | 8inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1434-10 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
