
The Hammond 1434-14 is an aluminum enclosure with a natural beige color, measuring 5 inches in width, 9 inches in length, and 1mm in height. It is made of aluminum and metal materials, with a lead-free and RoHS compliant design. The enclosure is packaged individually and is available in bulk quantities.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1434-14 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Natural, Beige |
| Height | 1mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 219mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Mount | External |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1434 |
| Size | 5inch |
| Thickness | 0.04inch |
| Weight | 6.349313oz |
| Width | 9inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1434-14 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
