
This aluminum enclosure is made of metal with a natural beige color and a thickness of 0.04inch. It has a length of 244mm and a width of 254mm, with a height of 1mm. The enclosure is lead free and RoHS compliant, packaged in bulk with a quantity of one. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1434-16 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Natural, Beige |
| Height | 1mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 244mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Mount | External |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1434 |
| Size | 6inch |
| Thickness | 0.04inch |
| Weight | 7.760272oz |
| Width | 10inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1434-16 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
