
This aluminum box enclosure is made from natural, beige-colored metal with a depth of 2inch and a width of 4inch. It has a height of 51mm and a weight of 0.278lb. The enclosure is lead free and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1444-8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Natural, Beige |
| Depth | 2inch |
| Height | 51mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 152mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Mount | Box |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1444 |
| Weight | 0.278lb |
| Width | 4inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1444-8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
