
This aluminum panel mount enclosure is made from aluminum metal with a natural beige color. It measures 203mm in length, 4inch in width, and 1inch in depth. The enclosure is packaged in bulk and is lead free compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1444-9 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Natural, Beige |
| Depth | 1inch |
| Height | 25mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 203mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Mount | Panel |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1444 |
| Weight | 0.247lb |
| Width | 4inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1444-9 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
