
This aluminum enclosure features a clear and beige color, with an anodized finish. It measures 38.9mm in height, 103mm in length, and 37.1mm in width. The enclosure is made of aluminum and has a thickness of 1.43mm, with a weight of 3.527396oz. It is designed for mounting with brackets.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1455LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Clear, Beige |
| Finish | Anodized |
| Height | 38.9mm |
| Length | 103mm |
| Material | Aluminium |
| Mount | Brackets |
| Package Quantity | 2 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1455 |
| Thickness | 1.43mm |
| Weight | 3.527396oz |
| Width | 37.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1455LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
