
Flanged End Panel Kit For 1455T Enclosures, Aluminum, Clear Anodized, 16.6mm Product Length, 165mm Product Depth, 58mm Product Height
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1455TF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Clear, Beige |
| Finish | Anodized |
| Height | 61.7mm |
| Length | 165mm |
| Material | Aluminium |
| Mount | Flanges |
| Package Quantity | 2 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1455 |
| Thickness | 1.43mm |
| Weight | 1.323lb |
| Width | 58mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1455TF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
