
This general purpose metal enclosure is manufactured by Hammond and features a black steel body with a thickness of 1.63mm. It measures 101mm in height, 203mm in length, and 8inch in width, and has a weight of 3.1lb. The enclosure is lead-free and RoHS compliant, but not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1458D4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Color | Black |
| Body Material | Steel |
| Package/Case | Metal |
| Color | Black |
| Height | 101mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 203mm |
| Material | Steel, Aluminium, Metal |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1458 |
| Thickness | 1.63mm |
| Weight | 3.1lb |
| Width | 8inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1458D4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
