
This general purpose metal enclosure from Hammond is made of steel, aluminium, and metal with a black color and a height of 101mm. It has a length of 254mm and a width of 203mm, and weighs 3.7lb. The enclosure is packaged in bulk and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1458E4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Color | Black |
| Body Material | Steel, Aluminium |
| Package/Case | Metal |
| Color | Black, Grey |
| Height | 101mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 254mm |
| Material | Steel, Aluminium, Metal |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1458 |
| Thickness | 1.63mm |
| Weight | 3.7lb |
| Width | 203mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1458E4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.