Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 145L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 8mA |
| DC Resistance (DCR) | 340R |
| Height | 20.57mm |
| Length | 41.4mm |
| Max DC Current | 8mA |
| Mount | Chassis Mount |
| Packaging | Bulk |
| Primary Impedance | 4kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Impedance | 2.6kR |
| Series | 145 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 0.088lb |
| Width | 22.35mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 145L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.