
The Hammond 146B is a chassis mount transformer with a maximum current rating of 20mA and a DC resistance of 2.4 ohms. It measures 41.4mm in length and 22.35mm in width, with a height of 0.81inch and a seated height of 20.57mm. The transformer is unshielded and has wire leads for termination. It is packaged in bulk and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 146B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current | 20mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.4R |
| Height | 0.81inch |
| Height - Seated (Max) | 20.57mm |
| Insertion Loss | 1dB |
| Length | 41.4mm |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Impedance | 48R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Impedance | 3.2R |
| Series | 146 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 0.031lb |
| Width | 22.35mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 146B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.