
The 150J081 is a 600 ohm audio transformer with a DC resistance of 90 ohms. It has a primary impedance of 600 ohms and a secondary impedance of 600 ohms. The transformer is available in a bulk packaging and has a height of 20.6mm. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 150J081 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 600 |
| DC Resistance (DCR) | 90R |
| Height | 20.6mm |
| Insertion Loss | 2dB |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Primary Impedance | 600R |
| Return Loss | 12dB |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Impedance | 600R |
| Series | 150 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | PC Pin |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 150J081 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
