
The Grey ABS wall mount enclosure is made from ABS plastic and acrylonitrile butadiene styrene materials. It has a maximum operating temperature of 120°C and a minimum operating temperature of -40°C. The enclosure is rated for IP66 and meets UL and NEMA standards. It is available in a bulk packaging quantity of one unit.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1554GGY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, NEMA |
| Body Material | ABS |
| Package/Case | 120 |
| Color | Grey |
| Depth | 3.2inch |
| Flammability Rating | UL94 HB |
| Height | 80mm |
| Housing Color | Grey |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 120mm |
| Material | ABS, Plastic, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Wall |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP66 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1554 |
| Weight | 1.124lb |
| Width | 3.5inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1554GGY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
