
The 1554P2GY enclosure is made from polycarbonate material with a grey color. It measures 120mm in package size and has a wall mount type. The enclosure is rated for IP66 and complies with UL and NEMA approvals. It has a maximum operating temperature of 120°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1554P2GY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, NEMA |
| Body Material | Polycarbonate |
| Package/Case | 120 |
| Color | Grey |
| Depth | 3.15inch |
| Flammability Rating | UL94 5VA |
| Height | 3.15inch |
| Housing Color | Grey |
| Length | 4.724inch |
| Material | Plastic, Polycarbonate, PC |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Wall |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bag |
| Ratings | IP66 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1554 |
| Thickness | 0.118inch |
| Weight | 0.6lb |
| Width | 4.7inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1554P2GY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
