
This general purpose enclosure is made from steel and polycarbonate materials, with a grey color and a flammability rating of UL94 5VA. It measures 7.087 inches in length, 4.7 inches in width, and 3.543 inches in height, with a depth of 3.5 inches and a thickness of 0.118 inches. The enclosure is rated for operation between -40°C and 120°C and is compliant with IP66 and UL and NEMA approvals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1555T2GY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, NEMA |
| Body Color | Grey |
| Body Material | Steel, Polycarbonate |
| Package/Case | 120 |
| Color | Grey |
| Depth | 3.5inch |
| Flammability Rating | UL94 5VA |
| Height | 3.543inch |
| Housing Color | Grey |
| Length | 7.087inch |
| Material | Plastic, Polycarbonate, PC |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Desktop |
| Package Quantity | 1 |
| Ratings | IP66 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1555 |
| Thickness | 0.118inch |
| Weight | 0.85lb |
| Width | 4.7inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1555T2GY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
