
The Hammond 1555V2GY enclosure is a general purpose enclosure made of polycarbonate with a grey color. It measures 3.5 x 3.543 x 9.449 inches in size and has an IP66 rating for dust and water resistance. The enclosure is approved by UL and NEMA. It has a maximum operating temperature of 120°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1555V2GY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, NEMA |
| Body Color | Grey |
| Body Material | Polycarbonate |
| Color | Grey |
| Depth | 3.5inch |
| Flammability Rating | UL94 5VA |
| Height | 3.543inch |
| Length | 9.449inch |
| Material | Plastic, Polycarbonate, PC |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Desktop |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bag |
| Ratings | IP66 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1555 |
| Thickness | 0.128inch |
| Weight | 1.3lb |
| Width | 6.3inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1555V2GY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
