
The Hammond 1582H6A1BK is a 6-outlet power distribution unit with a steel body and a 482 package. It has a current rating of 10A and a maximum current rating of 15A. The unit is approved by UL and CSA and features circuit breaker overload protection. It is designed for horizontal or rack mounting and has a 6-foot cord length.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| AC Outlets | 6 |
| Approvals | UL, CSA |
| Body Material | Steel |
| Package/Case | 482 |
| Cord Length | 6foot |
| Current Rating | 10A |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Horizontal, Rack |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Series | 1582 |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| Weight | 7.716lb |
| RoHS | Compliant |