
The Hammond 15851H6A1 is a 6-outlet power strip with a current rating of 15A and an output voltage of 125V. It features a wall and rack mount design and includes circuit breaker overload protection. The power strip is UL and CSA approved and has a cord length of 6 feet. It is part of the 1585 series and weighs 4.409 pounds.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 15851H6A1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 6 |
| Approvals | UL, CSA |
| Cord Length | 6foot |
| Current Rating | 15A |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall, Rack |
| Output Voltage | 125V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Series | 1585 |
| Weight | 4.409lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 15851H6A1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
