
The Hammond 15853T6C1 is a 6-outlet power strip with a current rating of 15A and an output voltage of 125V. It features a wall and rack mount design and includes overload protection via a circuit breaker. The power strip is approved for use in UL and CSA environments. It is available in a single unit quantity and weighs 7.165lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 15853T6C1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 6 |
| Approvals | UL, CSA |
| Cord Length | 6foot |
| Current Rating | 15A |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall, Rack |
| Output Voltage | 125V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Series | 1585 |
| Weight | 7.165lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 15853T6C1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
