
PDU Switched Outlet Strip 120V 20A Vertical Rackmount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| AC Outlets | 6 |
| Approvals | UL, CSA |
| Body Material | Aluminium |
| Cord Length | 15foot |
| Current Rating | 20A |
| Max Current Rating | 20A |
| Mount | Wall, Rack |
| Output Voltage | 120V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Series | 1589 |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| Weight | 3.5lb |
| RoHS | Compliant |
