
General purpose aluminum enclosure, 92mm length, 31mm height, and 38.6mm width. Features a natural aluminum, shielded metal housing with IP54 rating. Constructed from durable aluminum and metal, this lead-free enclosure is designed for general use.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1590A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Metal |
| Color | Natural |
| Features | Shielded |
| Height | 31mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 92mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1590 |
| Weight | 0.175lb |
| Width | 1.52inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1590A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
