
This aluminium wall mount enclosure is shielded and features an IP54 rating. It measures 49.1mm in height and 145mm in length. The enclosure is made of aluminium and metal, and is packaged individually in bulk. It is lead free and compliant with shielded features.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1590J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Metal |
| Color | Natural |
| Features | Shielded |
| Height | 49.1mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 145mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1590 |
| Shielding | Shielded |
| Weight | 0.703lb |
| Width | 3.74inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1590J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
